Išvyka į LR Seimą ir Muitinės muziejų

Kaišiadorių trečiojo amžiaus universiteto klausytojai (jau antra grupė) 2024-04-11 d. turėjo unikalią galimybę aplankyti valstybės parlamentą – Seimą, ir susitikti su Seimo nariais Silva Lengviniene ir Algirdu Butkevičiumi. Ši ekskursija tapo puikia proga pažinti parlamento vidaus veiklą, bei pabuvoti Salėje ir stebėti parlamente dirbančius Seimo narius, iš arti stebėti diskusijas ir balsavimus, gavome vertingą įžvalgą į parlamento kasdienybę.
Seime mus pasitiko Edvardas ir Vida (Silvos Lengvinienės patarėjai), kurie vedė ekskursiją kaip patyrę parlamento gidai. Visada malonu susitikti su Silva Lengviniene, kuri šį kartą atvyko su Seimo nariu Algirdu Butkevičiumi. Bendravimas su parlamentarais truko labai neilgai, bet buvo įsimintinas kiekvienam iš mūsų. Išgirdome apie investavimą, II pakopos pensijų kaupimo įstatymų pataisų siūlymus. Algirdas Butkevičius, žinomas Lietuvos politikas, daug dėmesio skiria ne tik politiniams klausimams, bet ir ekonominei gerovei bei finansiniam išprusimui. Jo pasisakymai apie finansinį išprusimą dažnai yra atkreipiantys dėmesį į svarbų vaidmenį, kurį jis suteikia finansiniam raštingumui ir ekonomikos supratimui visuomenėje. Vienas iš svarbiausių Algirdo Butkevičiaus pasisakymų apie finansinį išprusimą yra pabrėžimas, kad ekonominis supratimas yra esminis visuomenės gerovės ir šalies vystymosi veiksnys. Jis įsitikinęs, kad tik turinti finansinį išprusimą visuomenė gali veiksmingai planuoti savo asmenines finansų strategijas, taip pat prisidėti prie tvarios ekonomikos augimo ir stabilumo.
Po ekskursijos Seime Kaišiadorių trečiojo amžiaus universiteto klausytojai tęsė savo kelionę į Muitinės muziejų. Tačiau ši kelionė tapo ne tik pažintine išvyka į mūsų šalies muitinės istoriją ir veiklą – tai taip pat buvo išskirtinė galimybė susipažinti su kinologu Artūru Zalecku ir jo šunimi, kurį jis pagal išskirtinį mūsų prašymą atsivedė susitikti su mumis. Šuo KAŽKOKS vardu, labai drausmingai vykdė visas komandas. Muitinės Muziejus, įsikūręs sostinės Vilniaus širdyje, pasižymi unikalia istorija ir įdomiomis eksponatų kolekcijomis, atspindinčiomis muitinės darbo ir plėtros etapus. Dalyviai turėjo galimybę pamatyti, kaip pasikeitė muitinės funkcijos nuo senovės laikų iki šių dienų, susipažinti su įvairiais muitinės rekvizitais, dokumentais ir kitais reikalingais daiktais. Per ekskursiją su Artūru Zalecku dalyviai sužinojo, kokia svarbi yra kinologų darbo dalis muitinėje – šie šunys padeda aptikti kontrabandą, narkotikus ir kitus draudžiamus ar pavojingus krovinius. Artūras taip pat dalijosi istorijomis ir anekdotais apie savo patirtį su šunimis, kas padarė šią kelionę dar įdomesnę ir įkvėpė visus dalyvius.
Muitinės muziejuje sukurta atmosfera ne tik atskleidžia dabartinės muitinės veiklos subtilybes, bet ir įkvepia domėtis jos istorija. Gidas Mindaugas, lydimas dalyvių, pasidalino įdomia informacija apie ekspozicijas, muitinės darbo procesus ir netgi pasakojo apie tai, kaip ir kada atsirado muitinė Lietuvoje. Muitinės istorija Lietuvoje siekia senus laikus, kai šalis buvo įtraukta į didžiųjų prekybos maršrutų tinklą. Tačiau moderni muitinė, kaip valstybinė institucija, įgijo svarbą tik atkūrus nepriklausomybę po Pirmojo pasaulinio karo. Formalūs muitinės struktūrų pagrindai buvo surengti 1919 metais, kai Lietuvoje įkurtas „Prekybos“ (vėliau pavadintas „Muitinės“) departamentas. Tai buvo reakcija į naujų valstybės sienų sukūrimą ir poreikį reguliuoti tarptautinę prekybą. Muitinės pareigūnai buvo atsakingi už muitinių mokesčių rinkimą, prekių kontrolę ir kitus muitinės procesus. Didelę įtaką Lietuvos muitinės veiklai turėjo politiniai ir ekonominiai pokyčiai per XX a. Viduryje ir pabaigoje. Po Antrojo pasaulinio karo ir paskutinio XX a. dešimtmečio pertvarkų, Lietuvos muitinė pradėjo prisitaikyti prie naujų laikų reikalavimų ir standartų. Dabar, įsikūrusi tarptautinėje erdvėje, Lietuvos muitinė turi didelę atsakomybę už užtikrinant sienų saugumą, prekybos taisyklių laikymąsi ir mokesčių rinkimą. Tai įvairiapusi institucija, kuri skiriasi nuo savo pradinės formos, bet išlaiko savo svarbą šalies ekonomikai ir saugumui.
Taigi, ekskursija į Muitinės Muziejų ne tik leido dalyviams pamatyti šios institucijos dabartinį veikimą, bet ir atskleidė jos įdomią ir įvairiapusi istoriją, pradedant nuo jos pirmųjų žingsnių nepriklausomybės metais ir baigiant dabartiniu laiku. Tai unikali galimybė giliau suprasti muitinės svarbą valstybei ir tarptautiniam bendradarbiavimui. Visą kelionę mus lydėjo ir pateikė nuotraukas Silvos Lengvinienės patarėja Kaišiadoryse Skaistė Kalvinskaitė.

Kaišiadorių švietimo ir sporto centro
Kaišiadorių TAU rektorė Birutė Kvedarienė